RETETE DULCIURI
luni, 21 octombrie 2013
SALATA MIXTA DE FRUCTE
INGREDIENTE: 4 portii
1 portocala
300 g capsuni
1 banana
300 g zmeura
1 pepene galben
PENTRU SOSUL DE IAURT:
1 baton vanilie
3 linguri de miere
150 ml iaurt
50 ml frisca lichida (sau smantana dulce)
1 praf de cuisoare macinate
MOD DE PREPARARE :
Se cojeste portocala si se indeparteaza coaja si stratul albicios de sub aceasta.Se separa feliile prin introducerea precauta a cutitului intre pulpa fructului si membrana dintre acestea, astfel incat se scoate doar pulpa intacta.Sucul scurs se pastreaza.
Se spala capsunile, se curata si se taie in cubulete.Se spala zmeura proaspata si se alege, iar daca este inghetata se lasa intr-o farfurie la dezghetat.Sucul scurs se pastreaza.Se taie pepenele in doua, se scot semintele, se scobeste miezul si se toaca.
Se aranjeaza aspectuos fructele pregatite intr-un vas de sticla (salatiera), iar peste acestea se toarna sucul scurs pastrat.
Se desface batonul de vanilie, i se scobeste interiorul si se adauga peste miere.Peste acestea se amesteca iaurtul si frisca lichida si se adauga praful de cuisoare.Se toarna sosul peste salata de fructe sau se serveste intr-un vas mic separat.Salata poate fi decorata dupa preferinte cu frunze de menta.
POFTA BUNA !
duminică, 20 octombrie 2013
CREMA DE IAURT CU VISINE
INGREDIENTE :
1 borcan de visine din compot
4 foi de gelatina
2 galbenusuri
4 linguri zahar pudra
2 plicuri zahar vanilat
450 ml iaurt slab
2 piscoturi
MOD DE PREPARARE :
Se scurg visinele printr-o strecuratoare, iar sucul se pastreaza.Foile de gelatina se lasa intr-o cantitate mare de apa rece timp de aproximativ 5 minute.Batoanele de vanilie se taie in doua pe lungime si li se scoate interiorul.
Se amesteca intr-un vas galbenusurile, vanilia si zaharul pudra cu mixerul, pana devin spumoase.
Se scoate gelatina din apa si se preseaza bine pentru a se scurge.Se topeste intr-un vas la foc mic, iar apoi se amesteca bine cu spuma de oua.
Se adauga treptat iaurtul in crema si se tine la rece timp de aprox. 5 minute, pentru a capata o consistenta gelatinoasa.
Se impart trei sferturi din visine in patru pahare. Se bate un pic crema, se varsa peste visine si se lasa la rece inca 1 ora. Se decoreaza cu visinele ramase si se presara bucatele de piscoturi.
POFTA BUNA !
marți, 15 octombrie 2013
NEGRESA CU BEZEA SI CIOCOLATA
Ingrediente
- Blat
- 4 galbenusuri
- 250 g zahar
- 100 g unt
- 250 g faina
- 3 lg cacao
- 1 plic praf de copt
- 200 ml lapte
- Bezea
- 4 albusuri
- 250 g zahar ( merge si 200)
- Glazura...optional
- 2-3 lg zahar+1 lg apa
- 100 g unt
- 2 -3 lg cacao
Mod de preparare reteta Negresa cu bezea
Blatul:-se mixeaza bin toate ingredientele de mai sus..fara a le pune intr-o ordine anume
-se toarna in tava cu hartie de copt (20/30 cm)
se coace pana trece testul scobitorii
Bezeaua:
-peste albusurile spuma tare adaugam zaharul ....mixam pana se topeste complet
-turnam peste blatu bezeaua.o uniformizam si dam la cuptoe pana capata o culoare frumoasa ( de aceea eu nu mai pun de obicei glazura )
Glazura:
-zaharul cu apa se pun pe foc..,dupa ce s-au caramelizat se adauga cacaoa si untul se mai tine cateva secunde
-se toarna peste prajitura scoasa calda din cuptor.
POFTA BUNA !
SARAILIE
-
Ingrediente
1 pachet foi de placinta (cam de 400 grame), 300 grame nuca macinata, 50 grame unt topit sau ulei Pentru sirop 600 ml apa, 300 grame zahar, 1 lingura esenta de vanilie, 1 lingura miere de albine, 1 lingura zeama de lamaie -
Mod de preparare
Sarailie cu nuca este un desert oriental cu nuca. Seamana foarte mult cu baclavaua, iar Sarailie in limba turca ar insemna „ceea ce tine de palatul sultanului”.
Foile de placinta se taie pe latime si pe lungime astfel incat sa obtineti 4 dreptunghiuri de foi.
Foile se ung cu putina apa si unt topit dupa care se presara peste nuca macinata. Rulati apoi aluatul pe batul de frigaruie - aliniat pe latura mica a foii, iar extremitatile foii se imping catre centru. Dupa ce le-ati rulat pe toate, puneti sarailia cu nuca in cuptorul incins pentru circa 40 de minute.
In acest interval faceti sirpoul. Fierbeti apa cu esenta de vanilie, miere si scu de lamaie si lasati sa fiarba timp de 8 minute.
Dupa ce scoateti sarailia cu nuca din cuptor, turnati peste siropul fierbinte.
-
Mod de servire
Dupa ce s-au racit complet, le pastrati in frigider inainte de a fi servite.
POFTA BUNA !
TORT DIPLOMAT
INGREDIENTE :
- un pachet piscoturi mari
- 5 oua
- 1 cana de zahar
- 30 g gelatina
- fructe din compot : ananas, piersici, visine, etc
- 500 ml frisca Hulala
*Pentru ornat :
- 200 ml frisca
- kiwi , piersici, ananas, visine din compot
- 1 esenta de lamaie
MOD DE PREPARARE :
Se pun la scurs fructele din compot.Dupa ce se scurg le taiem cubulete.
Se bat ouale cu zaharul putin, apoi se pun pe baie de abur.Se amesteca continuu, pana cand crema devine ca o smantana groasa.Se pune gelatina la inmuiat in 4 - 5 linguri de suc din compot.Frisca se bate bine, apoi se da la rece.Cand crema s-a legat se da la o parte de pe foc.Se lasa putin la raci si cand este calduta - nu firbine - se amesteca cu gelatina.Frisca se scoate din frigider, se adauga esenta de lamaie si fructele taiate.
Se adauga si crema si se omogenizeaza bine.Se tapeteaza o forma de tort sau orice tava cu o folie alimentara din plastic.Se pune un rand de piscoturi date prin sucul ramas de la compot, unul din crema, piscoturi, crema ,iar ultimul rand de piscoturi.Se da la rece cateva ore sau pana a doua zi.Se scoate pe un platou si se orneaza cu frisca si fructe din compot.
POFTA BUNA !
Ingrediente:
piscoturi
5 oua
2 pliculete gelatina dr. Oetker
250g zahar
1 cutie compot ananas
1 portocala, cateva visine- pentru decor
750 ml frisca
putina zeama de la o lamaie
5 oua
2 pliculete gelatina dr. Oetker
250g zahar
1 cutie compot ananas
1 portocala, cateva visine- pentru decor
750 ml frisca
putina zeama de la o lamaie
Preparare:
Se pune gelatina la inmuiat cu zeama de compot ~ 15 minute.
Dupa care se pune in baie de aburi ~ 3 minute (atentie la gelatina, sa nu fierbeti pentru ca-si pierde calitatile).
Gelatina se va lasa sa se raceasca singura la temperatura camerei.
Bucatile de ananas din compot se taie mult mai mici si se pun la scurs intr-o strecuratoare.
Oualele se amesteca cu zaharul, se bat cu mixerul ~ 10 minute, dupa care se pun la foc mic, pana se face o ciulama.
Cand se raceste ciulamaua se va amesteca cu gelatina racita.
Frisca se bate cu mixerul si se amesteca cu ciulamaua, se adauga si bucatelele de ananas (stoarse de zeama).
Intr-o cratita destul de maricica , care se va uda cu apa, se pune folie de plastic, se aranjeaza fructe dupa preferinte (eu am pus portocale, visine si ananas).
Se adauga compozitia de tort si se aranjeaza un strat de piscoturi.
Se lasa la frigider pana se intareste (de preferat peste noapte).
Se rastoarna pe platou si se orneaza dupa preferinta.
Eu am ornat tortul si cu forme de ciocolata. Am topit putina ciocolata neagra, vreo 4 patratele.
Le-am pus intr-o punga de plastic pe care am introdus-o in apa fierbinte.
Pe o folie de aluminiu am facut bulinute si inimioare. Se lasa la intarit dupa care se desprind cu grija sa nu se rupa.
Bon Appetit!
Dupa care se pune in baie de aburi ~ 3 minute (atentie la gelatina, sa nu fierbeti pentru ca-si pierde calitatile).
Gelatina se va lasa sa se raceasca singura la temperatura camerei.
Bucatile de ananas din compot se taie mult mai mici si se pun la scurs intr-o strecuratoare.
Oualele se amesteca cu zaharul, se bat cu mixerul ~ 10 minute, dupa care se pun la foc mic, pana se face o ciulama.
Cand se raceste ciulamaua se va amesteca cu gelatina racita.
Frisca se bate cu mixerul si se amesteca cu ciulamaua, se adauga si bucatelele de ananas (stoarse de zeama).
Intr-o cratita destul de maricica , care se va uda cu apa, se pune folie de plastic, se aranjeaza fructe dupa preferinte (eu am pus portocale, visine si ananas).
Se adauga compozitia de tort si se aranjeaza un strat de piscoturi.
Se lasa la frigider pana se intareste (de preferat peste noapte).
Se rastoarna pe platou si se orneaza dupa preferinta.
Eu am ornat tortul si cu forme de ciocolata. Am topit putina ciocolata neagra, vreo 4 patratele.
Le-am pus intr-o punga de plastic pe care am introdus-o in apa fierbinte.
Pe o folie de aluminiu am facut bulinute si inimioare. Se lasa la intarit dupa care se desprind cu grija sa nu se rupa.
Bon Appetit!
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-857732#bMwcf3GSbJ7PMhw8.99
Preparare:
Se pun la scurs fructele din compot.Dupa ce se scurg le taiem cubulete.
Se bat ouale cu zaharul putin,apoi se pun pe baie de abur.Se mesteca continuu pana cand crema devine ca o smantana groasa.
Se pune gelatina la inmuiat in 4-5 linguri de suc din compot.Frisca se bate bine,apoi se da la rece.
Cand crema s-a legat,se da jos de pe foc.
Se lasa putin la rcait si cand este calduta,nu fierbinte se amesteca cu gelatina.
Frisca se scoate din frigider,se adauga esenta de lamaie si fructele taiate.
Se adauga si crema si se omogenizeaza bine.
Se tapeteaza o forma de tort sau orice tava cu o folie alimentara de plastic.
Se pune un rand de piscoturi date prin sucul ramas de la compot,unul de crema,piscoturi,crema si ultimul rand piscoturi.
Se da la rece cateva ore,sau cine are rabdare pana a doua zi.
Se scoate pe un platou si se orneaza cu frisca si fructe din compot.
Se bat ouale cu zaharul putin,apoi se pun pe baie de abur.Se mesteca continuu pana cand crema devine ca o smantana groasa.
Se pune gelatina la inmuiat in 4-5 linguri de suc din compot.Frisca se bate bine,apoi se da la rece.
Cand crema s-a legat,se da jos de pe foc.
Se lasa putin la rcait si cand este calduta,nu fierbinte se amesteca cu gelatina.
Frisca se scoate din frigider,se adauga esenta de lamaie si fructele taiate.
Se adauga si crema si se omogenizeaza bine.
Se tapeteaza o forma de tort sau orice tava cu o folie alimentara de plastic.
Se pune un rand de piscoturi date prin sucul ramas de la compot,unul de crema,piscoturi,crema si ultimul rand piscoturi.
Se da la rece cateva ore,sau cine are rabdare pana a doua zi.
Se scoate pe un platou si se orneaza cu frisca si fructe din compot.
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
Ingrediente:
piscoturi
5 oua
2 pliculete gelatina dr. Oetker
250g zahar
1 cutie compot ananas
1 portocala, cateva visine- pentru decor
750 ml frisca
putina zeama de la o lamaie
5 oua
2 pliculete gelatina dr. Oetker
250g zahar
1 cutie compot ananas
1 portocala, cateva visine- pentru decor
750 ml frisca
putina zeama de la o lamaie
Preparare:
Se pune gelatina la inmuiat cu zeama de compot ~ 15 minute.
Dupa care se pune in baie de aburi ~ 3 minute (atentie la gelatina, sa nu fierbeti pentru ca-si pierde calitatile).
Gelatina se va lasa sa se raceasca singura la temperatura camerei.
Bucatile de ananas din compot se taie mult mai mici si se pun la scurs intr-o strecuratoare.
Oualele se amesteca cu zaharul, se bat cu mixerul ~ 10 minute, dupa care se pun la foc mic, pana se face o ciulama.
Cand se raceste ciulamaua se va amesteca cu gelatina racita.
Frisca se bate cu mixerul si se amesteca cu ciulamaua, se adauga si bucatelele de ananas (stoarse de zeama).
Intr-o cratita destul de maricica , care se va uda cu apa, se pune folie de plastic, se aranjeaza fructe dupa preferinte (eu am pus portocale, visine si ananas).
Se adauga compozitia de tort si se aranjeaza un strat de piscoturi.
Se lasa la frigider pana se intareste (de preferat peste noapte).
Se rastoarna pe platou si se orneaza dupa preferinta.
Eu am ornat tortul si cu forme de ciocolata. Am topit putina ciocolata neagra, vreo 4 patratele.
Le-am pus intr-o punga de plastic pe care am introdus-o in apa fierbinte.
Pe o folie de aluminiu am facut bulinute si inimioare. Se lasa la intarit dupa care se desprind cu grija sa nu se rupa.
Bon Appetit!
Dupa care se pune in baie de aburi ~ 3 minute (atentie la gelatina, sa nu fierbeti pentru ca-si pierde calitatile).
Gelatina se va lasa sa se raceasca singura la temperatura camerei.
Bucatile de ananas din compot se taie mult mai mici si se pun la scurs intr-o strecuratoare.
Oualele se amesteca cu zaharul, se bat cu mixerul ~ 10 minute, dupa care se pun la foc mic, pana se face o ciulama.
Cand se raceste ciulamaua se va amesteca cu gelatina racita.
Frisca se bate cu mixerul si se amesteca cu ciulamaua, se adauga si bucatelele de ananas (stoarse de zeama).
Intr-o cratita destul de maricica , care se va uda cu apa, se pune folie de plastic, se aranjeaza fructe dupa preferinte (eu am pus portocale, visine si ananas).
Se adauga compozitia de tort si se aranjeaza un strat de piscoturi.
Se lasa la frigider pana se intareste (de preferat peste noapte).
Se rastoarna pe platou si se orneaza dupa preferinta.
Eu am ornat tortul si cu forme de ciocolata. Am topit putina ciocolata neagra, vreo 4 patratele.
Le-am pus intr-o punga de plastic pe care am introdus-o in apa fierbinte.
Pe o folie de aluminiu am facut bulinute si inimioare. Se lasa la intarit dupa care se desprind cu grija sa nu se rupa.
Bon Appetit!
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-857732#bMwcf3GSbJ7PMhw8.99
Ingrediente:
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
* un pachet piscoturi mari
* 5 oua
* 1 cana zahar
* 30 gr gelatina (adica 3 pliculete ) de la Dr Oetker
* fructe din compot:ananas,piersici,visine,etc
* 500 ml frisca Hulala
* Pentru ornat:
* 200 ml frisca
* kiwi,piersici,ananas,visine din compot
* 1 esenta de lamaie
* 5 oua
* 1 cana zahar
* 30 gr gelatina (adica 3 pliculete ) de la Dr Oetker
* fructe din compot:ananas,piersici,visine,etc
* 500 ml frisca Hulala
* Pentru ornat:
* 200 ml frisca
* kiwi,piersici,ananas,visine din compot
* 1 esenta de lamaie
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
Ingrediente:
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
* un pachet piscoturi mari
* 5 oua
* 1 cana zahar
* 30 gr gelatina (adica 3 pliculete ) de la Dr Oetker
* fructe din compot:ananas,piersici,visine,etc
* 500 ml frisca Hulala
* Pentru ornat:
* 200 ml frisca
* kiwi,piersici,ananas,visine din compot
* 1 esenta de lamaie
* 5 oua
* 1 cana zahar
* 30 gr gelatina (adica 3 pliculete ) de la Dr Oetker
* fructe din compot:ananas,piersici,visine,etc
* 500 ml frisca Hulala
* Pentru ornat:
* 200 ml frisca
* kiwi,piersici,ananas,visine din compot
* 1 esenta de lamaie
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
Ingrediente:
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
* un pachet piscoturi mari
* 5 oua
* 1 cana zahar
* 30 gr gelatina (adica 3 pliculete ) de la Dr Oetker
* fructe din compot:ananas,piersici,visine,etc
* 500 ml frisca Hulala
* Pentru ornat:
* 200 ml frisca
* kiwi,piersici,ananas,visine din compot
* 1 esenta de lamaie
* 5 oua
* 1 cana zahar
* 30 gr gelatina (adica 3 pliculete ) de la Dr Oetker
* fructe din compot:ananas,piersici,visine,etc
* 500 ml frisca Hulala
* Pentru ornat:
* 200 ml frisca
* kiwi,piersici,ananas,visine din compot
* 1 esenta de lamaie
Read more at http://www.petitchef.ro/retete/desert/tort-diplomat-fid-816072#jGgVRer3WEMx317t.99
AMANDINE
Pentru blat, avem nevoie de:
- 6 oua mari
- 200 gr de zahar
- 40 ml de apa
- 40 ml de ulei
- 3 linguri cu varf de cacao
- 200 gr de faina
- un pliculet de praf de copt
Incingem cuptorul la 180 de grade. Separam cu mare grija albusurile de galbenusuri; galbenusurile le frecam cu ulei pana devin ca o maioneza subtire, albusurile le batem spuma tare tare, cat sa nu se desprinda de pe paletele mixerului. Cand spuma e tare, punem zaharul, apa, pasta de galbenusuri si amestecam cu o spatula de lemn, cu miscari de sus in jos. Punem apoi, in ploaie, faina amestecata cu cacao si praf de copt.
Vom obtine o compozitie omogena pe care o turnam intr-o tava unsa cu grasime si tapetata bine cu faina. Dam tava la cupor cca 30 de minute, pana cand trece testul scobitorii (adica infingem scobitoarea in diverse parti ale blatului si daca iese curata, inseamna ca blatul e copt).
Pentru siropul de zahar ars avem nevoie de:
- 500 ml de apa
- 250 gr de zahar
- 2 plicuri de cappucino de ciocolata
- 2 fiole de rom
Intr-o craticioara punem la topit zaharul impreuna cu 2 linguri de apa. Cand zaharul este caramelizat, respectiv este de un auriu frumos, punem restul de apa, incalzita in prealabil. Daca zi se strange tot zaharul, nu va panicati, lasati siropul sa fiarba linistit si zaharul se va topi frumos. Cand zaharul e topit, punem pliculetele de cappucino si romul. Luam siropul de pe foc si il lasam sa se racoreasca.
Pentru crema de ciocolata avem nevoie de:
- 3 galbenusuri
- 150 gr de zahar pudra vanilat
- un cub de margarina (este ideal daca folositi Rama Maestro cu Rom)
- 4 linguri de cacao
- rom
Margarina trebuie sa fie moale, dar NU topita. Frecam margarina pana devine ca o crema subtire, apoi punem zaharul pudra si mixam bine de tot pana se omogenizeaza complet. La sfarsit punem cacao, galbenusurile si romul. Crema se face foarte rapid si este foarte aromata.
Scoatem blatul de la cuptor, il taiam in jumatate pe lungime si il lasam sa se raceasca complet. Atentie, daca blatul e cald, crema se topeset si se strica toata combinatie. Insiropam prima jumatate de blat cu jumatate din cantitatea de sirop de zahar ars, apoi punem crema de cacao. Peste crema punem al doilea blat, pe care il insiropam cu restul de sirop. Dam amandina la frigider 3-4 ore.
Pentru glazura, folosim un plic de glazura de cacao, glazura pe care o intindem peste fiecare prajitura in parte. Eu am ornat cu un mot de frisca si migdale, pentru ca altceva nu aveam la indemana.
POFTA BUNA !
luni, 14 octombrie 2013
CREMA DE ZAHAR ARS
Ingrediente
- 8 oua
- 250 g zahar pentru caramel
- 150 g zahar pentru oua
- 1 lingurita de vanilie
- 1 l lapte
Mod de preparare
Bateti ouale (puteti folosi un mixer electric) ca pentru omleta apoi adaugati zaharul si continuati sa mixati 1-2 minute.
Adaugati laptele si mixati in continuare pana ce compozitia se omogenizeaza.
Puneti restul de zahar intr-o tigaie sau un vas termorezistent si caramelizati zaharul pe aragaz sau in cuptor . Cand zaharul s-a topit si capata o culoare maronie tapetati peretii vasului cu sosul obtinut .Nu lasati zaharul sa se arda caci capata un gust amar !
Turnati compozitia de oua peste sosul de caramel si puneti in cuptorul incins la 160 grade C pentru 50-60 de minute sau pana ce crema capata o culoare aurie si s-a patruns complet. Rasturnati pe un platou sau o farfurie. Portionati dupa preferinta si serviti fierbinte sau rece, este la fel de delicioasa.
POFTA BUNA!!!!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


